Kiedy twórcy nie szanują naszej inteligencji?

W przepastnym gatunku sci-fi branży rozrywkowej producenci bardzo często zaglądają do słowników terminologii fachowej, aby móc budować rozmaite światy i zdarzenia, tkając poniekąd kanwę swoich produkcji na prawdziwej nauce. Zabieg ten jest nomen omen definicją zlepka słów science-fiction, w którym czynnik praktyczny zdaje się wychodzić na pierwszy plan. Ile jednak tak naprawdę jest naukowego pierwiastka wewnątrz najpopularniejszych aktualnie franczyz?

Z przyjemnością postaram się poddać ten temat analizie i być może choć w części udzielić odpowiedzi na postawione pytanie, jednak pozwólcie, że najpierw przytoczę w tym miejscu pewną kultową scenę…

Kessel Run w mniej niż 12 parseków

Pamiętacie jak w Gwiezdnych Wojnach w epizodzie Nowa nadzieja Han Solo w trakcie barowej konwersacji z Obi Wanem i Lukiem przechwalał się na temat swojego statku, Sokoła Millenium, za którym jednak nie szła tak wielka sława jakiej spodziewał się sam przemytnik?

Zdaniem Hana jego statek jest bardzo szybki, ponieważ potrafił pokonać Kessel Run (pol. ucieczka z Kessel) w mniej niż 12 parseków.

Czujecie się lekko zdezorientowani?

Nie wstydźcie się, bo Obi Wan, który wówczas to usłyszał, również nie wiedział jak ma się do tego odnieść:

Już na wstępie zdradzę Wam, że staruszek został wyrolowany, co jednak nie dziwi w połączeniu z faktem, jaki zawód uprawiał Han… Przemytnicy to, jakby delikatnie ująć, ludzie o wątpliwej uczciwości.

Na czym jednak polega przekręt owianego tajemnicą Kessel Run?

Co to u licha jest Kessel Run?

W dużym skrócie to trasa, po której poruszali się przemytnicy, którzy pragnęli ominąć imperialne blokady i przeszmuglować odrobinę drogocennej przyprawy z Kessel na Oba Diah. Inaczej rzecz ujmując, jest to droga ucieczkowa, która ma swój punkt początkowy i końcowy, a co zatem idzie – także określoną długość, wynoszącą 20 parseków.

Dokładnie tak, parsek jest jednostką długość, a nie czasu!

credit: Wookieepedia

OK, ale ile to jest ten parsek?

Jest to prawdziwa miara długości stosowana w astronomii (oszczędzę Wam tutaj teorii, a dociekliwi wygooglują sobie to sami), która wynosi:

1 pc = 206264,8 au (jednostek astronomicznych)

Dla osób niezainteresowanych astronomią jednostka astronomiczna również wydawać się może abstrakcyjną miarą, jednak sądzę, że w przeliczeniu na lata świetle może już coś znaczyć:

1 pc = 3,2616 ly

Oznacza to, że podczas absurdalnie szybkiej podróży z prędkością światła, aby pokonać dystans 1 parseka musimy poświęcić na to przeszło 3 lata. Nawet przeciętnie zainteresowane fizyką osoby muszą tutaj zgodnie stwierdzić, że:

Jest to cholernie daleko!

A przypomnijmy jeszcze, że omawiana tutaj trasa z Kessel liczy sobie takich parseków aż 20! Konkretny kawałek kosmosu do przebycia, zaufajcie mi. W przeliczeniu na „ludzkie” jednostki będzie to jakieś:

20 pc = 30 860 000 000 000 km

Sokół robi 20 parseków w 12

Przechwałka Hana Solo traci jednak tutaj na wartości, bo trzeba ponownie zaznaczyć, że Kessel Run to nazwa konkretnej trasy, a nie luźne określenie metody przedostania się z punktu A do punktu B.

Odnosząc to do naszej Ziemi, możemy spojrzeć na legendarną wręcz Route 66, która w Stanach Zjednoczonych łączy Chicago z Los Angeles i mierzy 3939 km.

Nie możemy zatem przyznać komuś racji, jeżeli twierdzi, że pokonał Route 66 przelatując samolotem między Chicago, a Los Angeles, bo w istocie po tej drodze się nie poruszał. Nawet jeżeli chciałby teraz przejechać między tymi miastami samochodem, to prawdopodobnie wybrałby inną, szybszą trasę:

Ta na przykład mierzy 3256 km, a zatem znacznie mniej niż sławna Route 66. W tym przypadku też nie można powiedzieć, że pokonałoby się krajową sześćdziesiątkę szóstkę, ponieważ trasa w rzeczy samej jest inna.

Co zatem zrobił Han Solo?

Wersje są trzy:
1) po prostu kłamał;
2) udowodnił uginanie się przestrzeni, bo zrobił 1 metr w 60 centymetrów;
3) poruszał się inną trasą, a nie Kessel Run.

Moglibyśmy skłonić się ku pierwszym dwom punktom, gdyby nie spin-off o naszym ulubionym przemytniku, w którym dokładnie pokazano ową sławną ucieczkę.

credit: LA Times

Choć filmowa sekwencja udzieliła widzom jasnej odpowiedzi na nurtujące pytanie i przy tym była dość widowiskowa, to obudziła u mnie kolejne wątpliwości…

Trwająca około dwie i pół minuty scena rzecz jasna jest koszmarnie pocięta i składa się z ogromu jednosekundowych strzałów, podkręcając dynamizm. Lot na skróty i kosmiczna strzelanina, która zakończyła lot kilku imperialnych jednostek to w istocie zgrabna przykrywka na luki w logice, której wyjaśnienia twórcy zdają się unikać…

Rozumiem, że w uniwersum Star Wars mamy do czynienia z potężną dawką fikcji, a spora grupa jednostek latających może poruszać się z prędkością nadświetlną (większą od prędkości światła), ale ktoś tu chyba nas nie szanuje…

Odnosząc się w prosty sposób do długości sceny i przyjmując, że Hanowi faktycznie udało się się przelecieć trasę mierzącą 12 parseków, wówczas łatwo stwierdzimy, że poruszał się on znacznie szybciej niż prędkość światła.

Tak ze 40 000 razy szybciej.

Nawet w świecie Gwiezdnych Wojen ta odległość i prędkość z jaką pokonał ją „osławiony” Sokół Millenium, są po prostu absurdalnie wielkie.

Han Solo – szmugler, podrywacz i kłamca

Podsumowując, tego typu naukowe wpadki wynikać zapewne mogą ze zbyt pośpiesznego researchu producentów przed fazą zdjęć, a które to następnie stają się memem wśród fanów marki.

Wprawdzie tego typu błąd jest dość oczywisty i łatwy do wyłapania, stąd trudno tutaj podejrzewać, że jakaś osoba decyzyjna mogła nie wiedzieć czym jest parsek.

Wystarczyło jednak w tej niesławnej scenie odnieść się do jednostki czasu, jaki Sokół Millenium potrzebuje na pokonanie Kessel Run i kwestia byłaby czysta.

Czy Sokół Millenium jest szybki? Pokonał Kessel Run w 2 godziny.

Nikt nigdy

Nasz zaginający przestrzeń i prawa fizyki przemytnik to zapewne tylko wierzchołek ogromnej góry lodowej uchybień twórców, zatem z przyjemnością przeczytam o przykładach, w których Wy uznaliście, że wiedza i inteligencja producentów nie stoi na najwyższym poziomie.

Piszcie w komentarzach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s